Wiele osób coraz częściej zaczyna się zastanawiać nad ty, jakie były przyczyny tego, że z nikomu nieznanych urządzeń, promienniki gazowe stały się nagle jednymi z najpopularniejszych. Trzeba bowiem przyznać, że nie ma dziś chyba takiej hali, magazynu czy innego obiektu o dużej powierzchni, gdzie by promienniki gazowe nie były wykorzystywane.
Właściciele takich wielkopowierzchniowych obiektów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że tylko wykorzystanie promienników gazowych może im przynieść duże oszczędności w okresie jesienno-zimowym, kiedy zaczyna się sezon grzewczy. Już dawno odkryto, że tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe w przypadku naprawdę dużych powierzchni nie jest wydajne, zwłaszcza jeśli obiekty są wysokie. Całe ciepło ulatuje bowiem ku sufitowi, a w dolnych partiach temperatura jest niższa.
Kiedy taką zależność zaczęto sobie uświadamiać, jasne stało się to, że potrzebne są takie urządzenia grzewcze, które będą zapewniały ciepło od dołu. Do tego celu wykorzystano więc promienniki gazowe, które emitują promieniowanie podczerwone.
Ekran promiennika ustawiony został ku podłodze, dzięki temu strumień promieniowania nakierowany był właśnie na nagrzewanie podłoża. Od tak nagrzewanej podłogi ciepło szło do góry i było odczuwane przez każdego, kto w pomieszczeniu przebywał.
Szybko jednak okazało się, że - choć wydajne - promienniki gazowe nie do końca są opłacalne w takich obiektach, gdzie ciepło nie jest potrzebne na całej powierzchni, lecz tylko w wybranych jej punktach. Producenci promienników gazowych zaczęli je więc udoskonalać i tak powstały mobilne promienniki ceramiczne, które można do woli przestawiać wszędzie tam, gdzie akurat ciepło jest najbardziej potrzebne.
Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż pozwala na zaoszczędzenie energii, którą trzeba by było w przypadku tradycyjnego, rurowego promiennika gazowego zużyć na ogrzanie. Mobilny promiennik to urządzenie na kółkach, dzięki czemu można go łatwo przetransportować z miejsca na miejsce.
Dzięki temu, że zasilany jest gazem, nie trzeba ograniczać się do ustawiania go w takich miejscach, w których znajduje się kontakt. Wystarczy promiennik gazowy podłączyć do butli i już można zapewnić ciepło na wybranej powierzchni.
Oczywiście, nie wszędzie taki promiennik gazowy będzie można wstawiać. Należy bowiem pamiętać o tym, że promienniki gazowe, podczas działania, produkują spaliny, które muszą być odprowadzane. To z kolei nakazuje zadbać o taki odpowiedni system odprowadzania i dobrą wentylację.
Przyjmuje się więc, że promienników gazowych nie kupuje się, by ogrzewały niewielkie powierzchnie, zwłaszcza mieszkalne. Nie ma natomiast przeciwwskazań do tego, by promienniki gazowe ogrzewały duże obiekty.
Warto też zwrócić uwagę na pewną ciekawostkę. Promienniki gazowe mogą bowiem nie tyko ogrzewać duże, zamknięte powierzchnie, lecz także działać na otwartych przestrzeniach. Z powodzeniem można je więc ustawiać zarówno na dworze, jak i pod namiotem, aby ogrzewały zgromadzonych gości podczas imprez plenerowych.
To między innymi ta właściwość sprawiła, że promienniki gazowe zyskują na popularności. Dziś każdy może nawet w chłodniejsze jesienne i wiosenne wieczory przebywać dłużej na świeżym powietrzu, nie obawiając się chłodu. Promiennik, odpowiednio nakierowany zapewni komfort cieplny. Nic dziwnego, że zainteresowanie promiennikami gazowymi zaczynają też wyrażać właściciele restauracji, którzy dzięki nim mogą przedłużyć funkcjonowanie ogródków restauracyjnych.