Kurtyny powietrzne stają się rozwiązaniami coraz bardziej rozpowszechnionymi nie tylko w supermarketach, ale i w wielu innych miejscach, takich jak choćby galerie handlowe, których drzwi co chwilę się otwierają, żeby wpuścić klientów albo ich wypuścić.
Zadaniem kurtyny powietrznej jest, mówiąc najkrócej, redukowanie kosztów ogrzewania lub klimatyzowania budynku, najczęściej obiektu o bardzo dużej powierzchni. Urządzenia pozwalające osiągnąć taki efekt to promienniki gazowe.
Kurtyna powietrzna wytwarza niewidzialną barierę aerodynamiczną. Jest to rodzaj "ściany" zapobiegającej przenikaniu ciepłego powietrza na zewnętrz i przedostawaniu się chłodu do środka. Latem natomiast mechanizm oszczędzania jest odwrotny - zapobiega się przenikaniu gorącego powietrza do budynku.
Promienniki gazowe natomiast są urządzeniami, które pozwalają wyemitować silny nadmuch powietrza w konkretnym miejscu. Przeważnie wykorzystuje się promienniki o orientacji poziomej. Wówczas mówi się o kurtynach górnych, ponieważ nawiew rozpoczyna się właśnie z góry. Promiennik instaluje się nad drzwiami.
Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest możliwe, dlatego stworzono kurtyny powietrzne boczne. W zależności od tego, w którą stronę otwierane są drzwi, można z łatwością dobrać odpowiednie urządzenie. Jest ono nie mniej efektywne w działaniu.
W tym przypadku promiennik montowany jest w orientacji pionowej przy samych drzwiach wejściowych, a nie nad nimi. Warto wiedzieć, że instalując te nieskomplikowane urządzenia, z łatwością można zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu lokalu.
Same kurtyny czy też promienniki tworzące kurtyny nie pobierają zbyt dużej ilości energii. Z reguły już po krótkim czasie od zakupu, większość klientów jest w stanie zaobserwować pierwsze oszczędności.