Promienniki gazowe, ze względu na tworzenie strumienia ciepła, który można skierować bezpośrednio w konkretne miejsce, zaczęły być wykorzystywane także do nieco innych celów. Klasyczne urządzenia tego typu miały służyć jako ogrzewanie lub możliwość dogrzewania. Po pewnych modyfikacjach, tworzą one tzw. kurtyny powietrzne.
Kurtyna powietrzna jest czymś na kształt niewidocznych drzwi, których zadaniem jest głównie ochrona przed nadmierną wymianą powietrza. Wiąże się to z utratą ciepła znajdującego się w budynku zimą oraz napływem ciepłych mas z zewnątrz latem, gdy lokal jest klimatyzowany.
Gdzie są one stosowane? Najogólniej rzecz ujmując - wszędzie tam, gdzie koszty ogrzewania budynku są ogromne i należy je minimalizować, oraz tam, gdzie istotne jest utrzymanie niskich temperatur. Najpopularniejszym przykładem zastosowania kurtyn są supermarkety.
Liczy się tam nie tylko zachowanie odpowiednich temperatur, choć na przykład latem jest to szczególnie ważne ze względu na zachowanie przydatności do spożycia sprzedawanych tam towarów. Promienniki gazowe emitujące silny podmuch zimnego lub ciepłego powietrza pomagają nie tylko zachować wewnątrz odpowiednią temperaturę.
Skutecznie zapobiegają one również przedostawaniu się do środka owadów, szkodliwych spalin czy kurzu. Latem kurtyny powietrza sprawdzają się także w chłodniach, ale i w halach produkcyjnych, gdzie produkowane są artykuły spożywcze i niskie temperatury bywają niezbędne w tych procesach.
Wykorzystuje się je również do tworzenia stref temperaturowych, dzięki którym w jednym obiekcie można przechowywać na przykład mrożonki, ryby czy warzywa, bez konieczności wydzielania takiego obszaru fizycznie. Właściwie zamontowana kurtyna pozwala zachować komfortowe warunki w budynku.